Oszustwo to jedno z najczęstszych przestępstw gospodarczych w Polsce, które może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi. Zarzuty oszustwa mogą dotknąć zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorców, a ich skuteczna obrona wymaga dogłębnej znajomości prawa karnego. W poniższym artykule przybliżymy, czym jest oszustwo w myśl art. 286 Kodeksu karnego, jakie konsekwencje grożą sprawcom oraz jak można się bronić w przypadku niesłusznych oskarżeń.
1. Czym jest oszustwo zgodnie z art. 286 k.k.?
Zgodnie z literalną treścią art. 286 § 1 Kodeksu karnego:
“Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenie jej w błąd albo wyzyskanie błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębiorącego działanie, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.”
Oznacza to, że oszustwo występuje, gdy sprawca celowo wprowadza inną osobę w błąd, aby uzyskać korzyść majątkową kosztem pokrzywdzonego. Dla stwierdzenie popełnienia przestępstwa oszustwa niezbędne jest wypełnienie wszystkich znamion czynu zabronionego wskazanych w wyżej przywołanym przepisie.
2. Rodzaje oszustw i ich przykłady
Oszustwa mogą przybierać różne formy, m.in.:
- Oszustwo klasyczne – np. sprzedaż fikcyjnego towaru w internecie.
- Oszustwo kredytowe – wyłudzenie pożyczki na fałszywe dane.
- Oszustwo ubezpieczeniowe – zgłoszenie fikcyjnej szkody w celu uzyskania odszkodowania.
- Oszustwo na “legendę” – np. metoda “na wnuczka”, „na policjanta”.
- Oszustwo inwestycyjne – fałszywe obietnice wysokich zwrotów z inwestycji.
Zaznaczyć jednak należy, iż katalog rodzajów przestępstwa oszustwa jest otwarty i wszystko zależy od okoliczności dokonania czynu zabronionego.
3. Konsekwencje prawne dla sprawców oszustw
Za popełnienie przestępstwa oszustwa grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. W przypadku mniejszej wagi kara może wynosić do 2 lat pozbawienia wolności (art. 286 § 2 k.k.).
Jeśli sprawca dokona oszustwa na dużą skalę, np. działając w zorganizowanej grupie przestępczej, konsekwencje mogą być jeszcze surowsze. Kluczową z perspektywy wymiaru kary jest wysokość zarzucanej szkody. W tej materii na szczególną uwagę zasługuje art. 294 k.k., który – w przypadku mienia znacznej wartości – może zaostrzyć odpowiedzialność karną sprawcy nawet do 25 lat pozbawienia wolności.
4. Zarzut popełnienia oszustwa a tymczasowy areszt
Przedstawiając zarzut popełnienia czynu zabronionego z art. 286 k.k. (oszustwo) prokurator często decyduje o skierowaniu do Sądu wniosku o zastosowania tymczasowego aresztu wobec osoby podejrzanej. Podstawą zastosowania najdotkliwszego środka zapobiegawczego w przypadku zarzutu popełnienia przestępstwa oszustwa jest m.in. zagrożenie wymierzenia wysokiej kary pozbawienia wolności i wynikająca z tego obawa matactwa procesowego tj. nieuprawnione wpływanie np. na zeznania świadków.
Należy jednak mieć na uwadze, że każda sytuacja jest indywidualnie rozpatrywana i w zależności od okoliczności sprawy podejmowana jest decyzja o rodzaju środka zapobiegawczego. Na powyższe wpływa m.in. postawa procesowa podejrzanego, zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, jak również szereg innych czynników.
5. Jak się bronić przed zarzutem oszustwa?
Osoba podejrzana lub oskarżonego o oszustwo ma prawo do obrony i domniemania niewinności. Kluczowe aspekty skutecznej obrony to:
- Udowodnienie braku zamiaru wprowadzenia w błąd.
- Wykazanie, że doszło do nieporozumienia lub błędu bez intencji oszustwa.
- Przedstawienie dowodów wskazujących na brak winy (np. dokumenty, zeznania świadków).
- Skorzystanie z pomocy doświadczonego adwokata.
W sytuacji przedstawienia zarzutu popełnienia przestępstwa oszustwa zawsze należy mieć na uwadze, że jest to postępowanie z potencjalnymi poważnymi konsekwencjami prawnymi. Niezwykle istotne jest podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do przedstawienia organowi prowadzącemu postępowanie przygotowawcze dowodów niewinności. Opracowanie skutecznej linii obrony na możliwie najwcześniejszym etapie sprawy to klucz do uniknięcia odpowiedzialności karnej.
6. Jak zgłosić przestępstwo oszustwa?
Jeżeli padłeś ofiarą przestępstwa oszustwa lub masz wiedzę o popełnieniu takiego czynu powinieneś niezwłocznie powiadomić o tym organy ścigania tj. prokuratora lub Policję. Obowiązek ten wynika z treści art. 304 Kodeksu postępowania karnego. Technicznie czynność ta polega na złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Zawiadomienie można złożyć zarówno ustnie np. na komendzie lub pisemnie. Z doświadczenia rekomendujemy złożenie pisemnego zawiadomienia szczegółowo opisując zdarzenie.
7. Dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii prawnej?
Sprawy o oszustwo są skomplikowane i wymagają dogłębnej wiedzy prawniczej oraz doświadczenia w postępowaniach karnych. Kancelaria Adwokacka prof. nadzw. dr Dariusz Erwin Kotłowski & Andrzej Barciński Sp. P. specjalizuje się w obronie podejrzanych/oskarżonych o przestępstwa gospodarcze, w tym oszustwa z art. 286 k.k. Posiadamy szerokie doświadczenia – zarówno przed prokuraturą, jak również sądami –zdobyte na terenie całego kraju w sprawach, których przedmiotem analizy było przestępstwo oszustwa. Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, opracowując spersonalizowaną linię obrony z uwzględnieniem potencjalnego ryzyka.
Korzyści płynące ze współpracy z kancelarią:
- Indywidualne podejście do sprawy.
- Doświadczenie w negocjacjach z organami ścigania.
- Skuteczna obrona w postępowaniu sądowym.
- Profesjonalne doradztwo prawne na każdym etapie sprawy.
8. Podsumowanie
Zarzut oszustwa to poważna sprawa, która może mieć długofalowe konsekwencje. Niezależnie od tego, czy jesteś osobą pokrzywdzoną, czy oskarżoną, warto skorzystać z pomocy doświadczonych prawników. Kancelaria Adwokacka prof. nadzw. dr Dariusz Erwin Kotłowski & Andrzej Barciński Sp. P. adwokat Warszawa zapewnia kompleksową obsługę prawną oraz skuteczną ochronę interesów swoich klientów.
Skuteczna obrona poprzez udział obrońcy od pierwszych czynności w sprawie może pomóc uniknąć zastosowania tymczasowego aresztu w sprawie, a finalnie doprowadzić do uniewinnienia.
Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy, skontaktuj się z nami i powierz swoją sprawę ekspertom.